top of page

7. Tanodanap: Magyar Kultúra Napja - Magyar Nap Hunor és Magor mondájával

Updated: Feb 1, 2019

A Magyar Kultúra Napja alkalmából 2019. január 26-án, Magyar Napot tartottunk tanodánkban.

Természetesen a szokásoknak megfelelően, mint mindig BABA-MAMA KLUB is volt.

A tanodai alkalmat közös tánccal és énekkel kezdtük: Szervusz kedves barátom, gyere velem táncba dal éneklésével. Ezt követte a Pál, Kata, Péter dal betanulása, éneklése.

A nap témája a Magyar Kultúra Napjához kacsolódott. A gyerekek kaptak egy kis ízelítőt a Himnusz keletkezéséről, valamint szerzőjéről Kölcsey Ferencről. Ez alkalommal megtanulták, hogy a Himnusz magyar népünk nemzeti imája, amelyet méltó testtartással, odaadással, és büszkeséggel kell énekelnünk, elsajátítanunk. Hilda, a tanoda vezetője a himnusz témájához kapcsolódva elmondta, hogy tanodánknak is lesz ezután egy saját himnusza, mégpedig az Örökségünk című dal, amely a magyar anyanyelv szépségéről, változatosságáról, tájszólásairól szól. Mindezen különbözőségek ellenére a Kárpát-medencei magyarság mégis egy nyelvet beszél. Meghallgatták és megtekintették a dal videóklippeit és többször elgyakorolták, hogy azt elsajátítva a gyerekek magukénak érezzék és életté váljon bennük.

A magyar kultúra napját ismert magyar költőink és íróink Petőfi Sándor, József Attila, Weöres Sándor, Kányádi Sándor képeinek felmutatásával folytatták.

Érdekességnek számított, hogy a gyerekek találkozhattak ismert magyar találmányok, és magyar feltalálók neveivel. A témában megjelent rövid videók megtekintése felnyitotta a gyerekek szemeit, hogy nagyon sok ismert találmányról nem is gondolták volna, hogy vannak magyar kapcsolódási pontjaik, vagy egyedülállóan magyar találmányként vonultak be a világtörténelembe. Fontos, hogy büszkék legyünk arra, hogy magyar felmenőink, génjeink vannak, akiknek neveit és találmányait közösen felírták a szókártyákra.


Hunor és Magor mondájával pedig elindultak a magyar történelem útján. A monda ismertetése után a gyerekek időrendi sorrendbe állították a képeket és újra átvették a monda történeti vonalát. A mondához kapcsolódóan megtekintették a Rege a Csodaszarvasról mesét is.

A néptánc és zene órán a gyerekek betanulták a kis előadásukat és népdalokat a Itt ül egy kis kosárban, Elvesztettem zsebkendőmet, amelyekre a Storyhouseban a Magyar Kultúra Napja alkalmából felléptek.

A "Storyhouse Festival of Languages" nevű rendezvény keretén belül a szülők és tanodás gyerekek közös műsorral is felléptek. Sóki Andrea citerán, Bíró Albert gitáron kísérte a népdalokat. A következő népdalok és pop dalok hangzottak el: Megrakják a tüzet, Kiöntött a Tisza a partjára, Ihajja, ezt a kislányt nem az anya nevelte, Valaki mondja meg, Ha én rózsa volnék.

A népdalok eléneklése után egy rövid néptánc bemutatóban volt részünk, amelyet Mezei Laura néptánc oktató adott elő párjával, és ezt követően megnyitották a táncházat, amelybe a chesteri angol vendégsereg is nagy örömmel kapcsolódott be.

A rendezvény alkalmából nemcsak megszólaltattuk magyar nyelvünket, hanem ízelítőt adtunk néptánc kultúránkból is Chester népének, ezennel megnyitva egy új rendezvény sorozatunkat: a Chesteri Magyar Táncház Sorozatot, amelyre február 16-án kerül első alkalommal sor.

Természetesen a szokásoknak megfelelően a tanodai napon, mint mindig BABA-MAMA KLUB is volt. Madarász-Pap Tamás jóvoltából pedig mind a gyerekek, mind a szülők frissen sült, ropogós kürtős kalácsot fogyaszthattak, ezzel is hozzájárulva a magyar kultúra gasztro feelingjéhez. Mindenki nagyon jól érezte magát és megújult magyar szívvel, lélekkel távozott a rendezvényről, egy elismerést érdemlő büszke érzéstől átjárva.


bottom of page