top of page

8. Tanodanap: MEDVENAP

Február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén tanodánkban Medvenapot tartottunk a gyerekek nagy örömére.


A medve-hiedelem

Gyertyaszentelő napjáról, - február 2. - több népi hiedelem is ismert. Az egyik Európa legnagyobb termetű ragadozójára, a barnamedvére hivatkozik, és azt állítja, hogy ezen a napon a téli álmot alvó medve - egyes helyeken borz - felébred, kitekint a barlangja bejáratán, hogy megnézze, milyen az idő. Ha derült az ég és szépen süt a nap, enyhe a levegő, akkor visszamegy és folytatja az alvást. Tudja (érzi?), hogy még nincs vége a télnek, mert havas förgetegek, csikorgó hidegek lehetnek. Ha viszont hideg, téli időt talál, kinn marad, mert érzi, hogy hamarosan vége a télnek, rövidesen megenyhül az idő.

Így a tanodanapon volt minden, ami a medvével kapcsolatos: Medve-táncoltatás, medvebarlang építés, macik ébredése, megszökött macik keresése, filcmaci készítés és maci-csemege kotyvasztás. A nap során nem maradt el az írás, olvasás, ének és tánctanulás sem. Még mi, a felnőttek is élveztük a témát, és gyerekként örültünk a macis nap örömeinek.

Téma felvezetéseként átbeszélték miért tartunk medvenapot éppen ma, valamint milyen medvéhez fűződő népi hiedelmeket ismerünk.

Átbeszéltek mindent, amit a medvéről tudni kell, hogy milyen állat – szógyűjtés formájában –, milyen fajtáit ismerjük, mit eszik, mit szeret, milyen maci meseszereplőket ismernek, és megnéztek néhány macis képet is a vetítőn. A gyerekek a tanodanapra magukkal hozták saját macijukat, amelyeket név szerint be is mutattak egymásnak.

Ezután elhangzott Kányádi Sándor : A jámbor medve verse. Ezt követte Csukás István: Mackómese felolvasására, amely így hangzik:

Mackó brummog: irgum-burgum, Bundám rongyos, ezért morgom.

Elballagott a szabóhoz, De a szabó pénzért foltoz.

A mackónak nincsen pénze, Elköltötte akácmézre.

Szegény mackó, mi lesz veled? Hogyha megjön a nagy hideg?

A mese után sor került medvés mesenézésre, medvék kiszínezésére, piknikre macik társaságában, közös játék és tánc foglalkozásra. A kézműves foglalkozás alkalmával mindenki elkészíthette saját maciját, és hozzá a maci csemegét, amelyet a gyerekek magukkal haza vittek.

A tanodai alkalom közös medvés élményfal megrajzolásával és csoportkép készítésével zárult. Mindenki boldogan tért haza a MEDVENAP sokféle élményeitől gazdagodva.

Comments


bottom of page