top of page

6. Tanodanap: Újévi mese - Vízkereszt

Új év, új alkalmak, új élmények ezekkel a motiváló szavakkal, új elhatározásokkal indult a Szóló Szőlő Chesteri Magyar Tanoda újévi első tanodai alkalma! Motivációs jelmondatunk pedig így hangzott: Hív a Tanoda, kalandra fel!!! Indítsuk együtt az évet! Január 12-ei első újévi találkozásunk témája a vízkereszti és újévi szokások, néphagyományok voltak!

A gyülekező után a gyerekek élményfalt színeztek a karácsonyi és szilveszteri élményeikről.

Ezt követe egy ismerkedős-bejelentkezős játék. Mindenkinek a neve benne volt egy zsákban, amelyből mindenki húzott egy nevet és kezet fog azzal, akinek a nevét húzta, miközben ezt mondta: Köszöntelek ….. a nevét mondva annak, akivel kezet fogott, majd körben állva egymás nevét ismételve tapsoltak. A gyerekek nagyon örültek ennek az izgalmas ismerkedős játéknak.

A nap központi témája az újévi, vízkereszti néphagyományok, népszokások voltak.

Az újévvel kapcsolatban átvették hogyan írják az évszámokat, valamint a dátumozás helyes használatát magyarul. Ezek után elhangzott Weöres Sándor: Újévi jókívánságok c. verse.

A verset követte a Tündér újévi ajándéka c. mese. A gyerekek ezt követően előadták a Napkeleti bölcsek látogatását, akik Jézus születésének hírére elindultak a nagy királynak kijáró hódolat és ajándékaik átadására. A bölcsek aranyat, tömjént és mirhát adtak a királyok királyának ajándékul. A néphagyományok közül pedig szó eset az újévi szerencse malac üzenetéről, és a pásztorok házaknál tett látogatásáról.

Kollár Erika és segítői közreműködésével a tanodás gyerekek a kézműves foglalkozás során elkészítették a tizenkét hónapot és a szerencse malacot tartalmazó papír óráikat. A kézműves foglalkozás során mindenki nagy odaadással készítette el saját remekművét, amelyet az alábbi kép is alátámaszt.

Újévi találkozásunk első alkalma így a lehető legjobban sikerült és újabb élményekkel, tudással gazdagodva térhetek haza a gyerekek a tanodai foglalkozás után.


bottom of page